در حال بارگیری...
19 مارس

کمپانی های خیالی مایکروسافت

مایکروسافت در کتاب ها و سخنرانی های خود از یک سری کمپانی های جعلی استفاده می کند که آنها را بسیار دوست دارد! برای آنها دامنه خریداری می کند و یا چند نفری هم استخدام می کند تا یک نمونه باشند و Document تهیه کنند. در اینجا به جالب ترین های آنها اشاره می کنم.

نکته جالب آن است که نام این کمپانی ها به قدری استفاده شده که برخی فکر می کنند واقعا چنین کمپانی وجود دارد و به اندازه خود مایکروسافت برخی از این ها معروف شده اند.

Contoso :
 یک کمپانی یک کمپانی همه کاره است. شاید بتوان گفت، کمتر کتابی یا همایشی بدون نام این کمپانی تمام می شود. Contoso معروفترین کمپانی خیالی مایکروسافت است. تاریخ این شرکت خیالی به قبل از سال سال 1996 باز می گردد و از آن زمان تا کنون، متداول ترین کمپانی برای مثال های مایکروسافت است. مایکروسافت حتی دامین این شرکت را خریداری کرده! ( www.contoso.com )  بانک، بنگاه اقتصادی، دبیرستان، بنگاه سلامت،داروسازی، شرکت فناوری اطلاعات، مدیریت منابع انسانی، فروش و بازاریابی و… از جمله فعالیتهای این ابر شرکت خیالی است. نام کارمندان خیالی Contoso نیز تقریبا ثابت مانده. این کمپانی بلاشک برای تمام MCP ها آشنا است. MCP کوتاه شده Microsoft Certified Professional است و به کسانی گفته می شود که از مایکروسافت یک مدرک تحصیلی دریافت کرده اند.

Fabrikam : این شرکت خیالی نیز تقریبا معروف است. در شبکه Workgroup و لایسنس OEM ویندوز XP  مثال های مایکروسافت بوده. دامین این شرکت به آدرس  www.fabrikam.com به مایکروسافت منتقل می شود.

Northwind Traders : این کمپانی خیالی، کمپانی مشهوری برای برنامه نویسان است. در Microsoft Access و Microsoft SQL Server مثال های مایکروسافت بوده. دامین این شرکت آدرسش www.northwindtraders.com است.

Tailspin Toys : هر چند این شرکت زیاد مشهور نیست، چرا که یک شرکت خیالی تولید کننده اسباب بازی است اما اسم بیاد ماندنی دارد در مثال های C# و Active Directory از این شرکت خیالی استفاده شده. آدرس وب سایت این شرکت http://www.tailspintoys.com است.

Woodgrove Bank : یکی از بزرگترین بانک های دنیا که مثال Internet Explorer 7 بوده است. آدرس وب سایت این بانک https://www.woodgrovebank.com است و حتی دقت کنید که از پروتکل https استفاده می شود و با رعایت مسائل امنیتی است.

Northridge Video : این شرکت شاید کوچکترین کمپانی خیالی باشد و در دوبار در کتاب های آموزشی MCSE و MCSA به کار رفته است. خبر تازه ای در دست نیست. شاید این کمپانی اعلام ورشکستگی کرده باشد. وب سایت این شرکت هم اخیرا مشکل پیدا کرده http://www.northridgevideo.com

اما مسئله این است، کدام شرکت را می شناسید که چنین نظمی در آن برقرار باشد؟ حال وسعت مایکروسافت را تصور کنید و یک نظم عجیب در همه چیز.

question