در حال بارگیری...
27 فوریه

معرفی سرویس مانیتورینگ شبکه

مجازي‌سازي سخت‌افزار را از كاربرد مجزا مي‌كند و باعث ايجاد ترافيك مختلطي مي‌شود كه رفع عيب آن به سادگي امكان‌پذير نيست. پردازش ابري سرويس را به طور كلي از زيرساخت گسترده كنوني مجزا كرده و به يك شبكه عمومي منتقل مي‌نمايد. با پيچيده شدن وظيفه برطرف كردن مشكلات مربوط به بهره‌وري شبكه، كنترل پارامترهاي مربوط به اين وظيفه از دست گروه نگهداري زيرساخت شبكه خارج مي‌شود. از طرف ديگر گروه IT بايد تلاش خود را جهت كاهش هزينه‌ها، بهره‌وري كارايي و راه‌اندازي سرويس‌ها و نرم‌افزارهاي جديد جهت گسترش كسب و كار انجام دهد.

اين امر تنها با انتخاب و استفاده از راهكارهاي مناسب مديريت و ديده‌باني شبكه امكان‌پذير خواهد بود. در اين بخش معرفي و ارائه راهكار مديريت و ديده‌باني شبكه جهت شركت الكتروژن خواهيم پرداخت.

نرم‌افزار پيشنهادي ديده‌باني

اطمينان از كاركرد بهينه شبكه و تأييد صحت تغييرات انجام شده تنها با استفاده از ابزارهاي ديده‌باني شبكه ميسر است. بسياري از كنترل‌هاي امنيتي نيز با استفاده از چنين ابزارهايي قابل اعمال است. وجود چنين ابزاري در شبكه به مديران شبكه در كنترل وضعيت شبكه كمك شاياني خواهد كرد.

مديريت صحيح و نگهداري شبكه‏هاي امروزي كه داراي ساختاري پيچيده و گسترده مي‏باشند، بدون بهره‏گيري از ابزار مناسب، دشوار، وقت‏گير و بعضا غيرممكن است. يك مدير شبكه بايد با نظارت دائمي بر حجم و نوع ترافيك عبوري از بخش‏هاي مختلف شبكه، مشكلات احتمالي را در زمان مناسب، كشف و رفع نمايد .

اطلاع از وضعيت عملكرد routerها، switchها و serverها، اعمال تغييرات و تنظيمات لازم در پيكربندي آنها از طريق يك سيستم كنترل مركزي، امكان احاطه كامل بر گستره شبكه را براي مديران فراهم آورده و بازده فعاليت‏هاي روزانه آنها را به طرز چشمگيري افزايش مي  ‏دهد.

ابزارهاي مديريت شبكه SolarWinds ، پاسخگوي تمامي نيازهاي مديران شبكه بوده و مجموعه‏اي از نرم‏افزارهاي قدرتمند را در اختيار آنها قرار مي‏دهد. بهره‏گيري صحيح از اين ابزار پايان دهنده بسياري از نگراني‏ها و مشغوليت‏هاي روزمره خواهد بود. در حال حاضر نرم‏افزارهايSolarWinds در بسياري از شبكه‏هاي بزرگ و مورد توجه جهان مورد استفاده قرار مي‏گيرند و اين مجموعه را به عنوان يكي از صاحب‏نام‏ترين ابزار مديريت شبكه مطرح كرده‏اند . . در اين طرح، سيستم ديده باني شركت solarwinds تحت عنوان Orion Network Performance Monitor (NPM) براي شبكه در نظر گرفته شده است.

question