در حال بارگیری...
20 مارس

شبکه چیست و چرا به شبکه نیاز داریم

شبکه کامپیوتری  عبارت است از ارتباط یکپارچه کامپیوترها ، پرینترها ، فکسها ، مودمها ، سرورها و بعضاً تلفنها . و شاید بتوان آن را به نوعی به زنجیره ارتباطی شما با تهیه کنندگان ، شرکا و مشتریها تشبیه نمود . شما می توانید از طریق کابل کشی ( به صورت پنهان در پشت میزها ، زیر کف و یا سقف ) وارتباطات رادیویی ( در جاهایی که کابل کشی ثابت مشکل می باشد ) به این هدف دست یابید . شبکه ، سبب ارتباط تجهیزات IT با یکدیگر ، ارتباط کاری شما با اینترنت و حتی خدماتی چون کنفرانس از راه دور و انتقال سریع فایلهای گرافیکی و ویدئویی می گردد . این خصیصه ، یعنی ارتباط سریع و آسان کامپیوترها ( و دیگر دستگاهها ) با یکدیگر سبب ارائه مزیتی افزونتر می گردد . بنابراین جهت باقی ماندن در محیط تجاری رقابتی امـروز ، نیازمنــد شبکه ای کارآمد می باشیم .

اصطلاحات پایه :

شبکه کامپیوتر دارای تعاریف متعددی است . لکن اکثر قریب به اتفاق مردم معتقدند که شـبکه مجموعه ای است متشکل از دو یا چند کامپیوتر متصل به هم . کاربران می توانند از طریق اتصال کامپیوترها به شبکه ، فایلها و تجهیزات جانبی همچون مودمها ، پرینترها ، درایورهای پشتیبان نوارها و یا درایورهای CD ROM را با یکدیگر به اشتراک بگذارند .

به واسطه ارتباط شبکه ها در مکانهای مختلف – از طریق خدمات در دسترس شرکتهای تلفن – کاربران به قابلیتهای زیادی دست می یابند که از جمله آنها می توان به : توانایی ارسال E MAIL، به اشتراک گذاری لینکها به اینترنت و برگزاری کنفرانس ویدئویی بلادرنگ با کاربران دوردست اشاره کرد .

سه اصطلاح معمول مباحث در شبکه عبارتند از :

۱) بسته ها

۲) درگاهها

۳) پهنای باند

بسته

معمولاً سیستمهای شبکه ، داده ها را در قالبهای کوچکتری تحت عنوان “ بسته “ انتقال می دهند و هر بسته عبارت است از اطلاعاتی در مورد مقصد و نوع داده های داخلی . این بدان معناست که مثلاً یک پیغام e mail می تواند به بخشهای کوچکتر تقسیم شده و در بسته های داده ای مختلف حمل شود . آنگاه کامپیوترهای هر دو سوی ارتباط ، با قرار دادن این بسته ها در کنار هم ، بـه پــیام اصلی دست می یابند .

درگاه

عبارت است از سوکتی که در پشـت دسـتگاه قرار گرفتــه و سبب اتصال کابــل می شود . به عنوان مثال ، می توانید ۸ دستگاه را به یک سوئیچ ۸ پورته متصل نمائید . برخی دستگاهها به منظور ارتباط داخلی با دستگاه های مشابه ، از یک یا دو پورت افزوده برخوردارند ، لذا یک دستگاه ۸ پورتی می تواند به یک دستگاه ۱۶ پورتی متصل شده و در نتیجه ۲۴ پورت جهت اتصال فراهم سـازد .

پهنای باند

عبارت است از مقدار اطلاعاتی که در هر ثانیه از سیمها و در طول دستگاه شبکه منتقل می شود . این مقدار معمولاً بر حسب بیت در ثانیه ( bps ) اندازه گیری می شود . یک مودم معمولی قادر است حدود ۳۰ تا ۵۰kbs را انتقال دهد ( ۳۰ تا ۵۰ هزار بیت در ثانیه ) ، این در حالی است که یک شبکه محلی اترنت از قابلیت انتقال ۱۰mbps ( در حدود ۱۰ بیلیون بیت در ثانیه ) برخوردار است

اجزای شبکه بندی :

سرویس گیرنده ها و سرورها :

با توسعه شبکه ها و افزایش تعداد کامپیوترها ، یکی از کامپیوترها نقش سرور را – مرکز اصلی ذخیره سازی فایلها یا برنامه های کاربردی اشتراکی – به عهده می گیرد . علاوه بر این سرورها ، امکان ارتباط با تجهیزات جانبی همچون پرینترها را فراهم می سازند . با تنظیم یکی از کامپیوترها به عنوان سرور اختصاص یافته می توانید از صرف هزینه های اضافی اجتناب کنید . به کامپیوترهای متصل شده به سرور ، سرویس گیرنده گفته می شود . شایان ذکر است که شما هیچ نیازی به داشتن یک سرور اختصاصی در شبکه تان ندارید . بلکه می توانید تنها با ارتباط تعدادی از کامپیوترها به هم ، یک شبکه بندی “ نظیر به نظیر “ ایجاد کنید . به این ترتیب کاربران می توانند فایلها و E MAIL ها را با یکدیگر مبادله کرده ، فایلها را برروی هارد درایو یکدیگرکپی کرده و حتی از پرینتر متصل به یک کامپیوتر استفاده کنند . اما با افزایش تعداد کاربران شبکه ، مسئولیت وظایف مدیریتی و اساسی همچون پشتیبانی فایل و ارتقا برنامه ها ، بر دوش سرور اختصاص یافته می افتد .

سیم کشی و کابلها :

سه نوع سیم کشی شبکه ( و یا ایجاد رسانه ) پایه وجود دارد . این سه عبارتند از : کابل جفتی به هم تابیده شده ، کابل کواکسیال و فیبر نوری .

کابل جفتی به هم تابیده شده :

این کابل از جـمله استانداردهای صنعتــی در نصبهای جــدید می باشد . این سیم به صورتهای مختلفی در بازار موجود است : سیم جفتی به هم تابــیده شده بدون پوشـش درجه ۳ ( اغلب مورد استفاده خسطوط تلفنی می باشد ) و سیم UTP درجه ۵ که از جمله استانداردهای جاری شبکه محسوب می گردد .

کابل کواکسیال :

این کابل مشابه کابلهای سیم کشی گرد تلویزیون می باشد . از این سیم به ندرت در شبکه ها ی محلی مدرن استفاده می گردد .

فیبر نوری :

از این کابلها عموماً در تماسهای با سرعت بالا بین دستگاههای “ استخوانبندی “ در شبکه های بزرگتر استفاده می شود . در ضمن در برخی از محیط هایی که دارای تعداد زیادی متقاضی می باشند ، از فیبر نوری جهت ارتباط ایستگاههای کاری desktop قدرتمند به شبکه و اتصال ساختارهای مجاور استفادهه می شود . این کابل از جمله معتبرترین کابلها محسوب می گردد و تنها مشکل آن ، هزینه بالای آن می باشد .

در انتخاب کابل اداره و ساختمانتان توجه نمائید . جهت نیل به این منظور می بایست مطمئن شوید که سیمهای به کار گرفته شده در طول سقف و بین دیوارها علاوه بر تامین نیازهای جاری شما ، قادر به ارتقا بر طبق خواسته شما طی چندین سال بعد نیز باشند . به عنوان مثال ، اتـرنت می تـواند از سیم کشی UTP Category۳ استفاده کند ، اما Fast Ethernet جهت انجام کار ، حداقل به یک سیم کشی UTP Category۵ نیاز دارد . با این اوصاف ، کلیه نصب سیم کشی های جدید می بایست به صورت Category۵ باشد . ممکن است مایل باشید از کابل Plenum که از امنیت بیشتری در بین انواع داکتهای گرمایی و سرمایی در طول سقف برخوردار است ، استفاده کنید . جهت اطمینان از عملکرد ، بهتر است با معمار و یا پیمانکار سیم کشی خود در این زمینه مشورت کنید .

هابها :

هابها ، دستگاهای ساده ای می باشند که جهت اتصال گروهی از کاربران به یک شبکه محلی به کار می روند . هابها ، کلیه بسته داده های دریافتی برروی یک درگاه از ایستگاه کاری را ( همچون e mail ، اسناد word ، صفحه های گسترده گرافیکها و درخواستهای پرینت ) به کلیه پورتهای دیگر انتقال می دهند . کلیه کاربـران متصل بـه یک هاب منفـرد و یـا گروهی از هـابـهای مـتصل ، در یـک “ قطعه “ قرار دارند ، یعنی پهنای باند هاب یا ظرفیت انتقال داده ها را به اشتراک می گذارند . با افزایش تعداد کاربران به “ قطعه “ ، مسئله رقابت برای به دست گرفتن مقدار محدودی از پهنای باند اختصاص یافته به آن “ قطعه “ افزایش می یابد .

چند نمونه از هابها عبارتند از : سریهای Cisco Micro Hub و سریهای Cisco Fast Hub .

سوئیچها :

سوئیچها ، هوشمندتر از هابها می باشند و به هرکاربر یا هر گروه از کاربران پهنای باند مشخصی را اختصاص می دهند . سوئیچ ، بر اساس اطلاعات موجود در header هر بسته ، بسته داده ها را تنها به پورت گیرنده مورد نظر و متصل به شبکه LAN ارسال می دارد . سوئیچ در هر انتقال ویژه باعث ایجاد تماسهای فردی و موقت بین منابع و مقاصد شده و پس از اتمام مکالمه ، به این تماس خاتمه می دهد .

چند نمونه از سوئیچها عبارتند از : Cisco ۱۵۴۸ Micro Switch ۱۰/۱۰۰ و مجموعه Cisco Catalyst Series

مسیریابها :

مسیریابها در مقایسه با هابها و سوئیچها ، از هوشمندی بیشتری برخوردارند . مسیریابها از بسته آدرس کاملتری جهت تشخیص این مسئله که کدام مسیریاب یا ایستگاه کاری ، می بایست بسته بعدی را دریافت کند ، می باشد . مسیریابها از طریق نقشه مسیر شبکه ، تحت عنوان “ جدول مسیریابی “ ارسال بسته ها از طریق بهترین مسیر به مقصد را تضمین می کنند . در صورت قطع ارتباط بین دو مسیریاب ، مسیریاب ارسال کننده ، مسیر دیگری را جهت ادامه سیر وحرکت در نظر می گیرد . در ضمن مسیریاب می تواند بین شـبکه هایی کـه بـه زبانهای مخـتلفی صـحبـت می کـننـد ، یعــنی دارای “ پروتکلهای “ مختلفی می باشند ، ارتباط برقرار کند . برخی از این پروتکلها عبارتند از : پروتکل اینترنت ( IP ) ، تبادل بسته های اینترنتی ( IPX) و Apple Talk .

مسیریابها به سبب برخورداری از هوش بیشتر ، قادرند با اجتناب از ایجاد ترافیک در برخی بخشهای دستیابی شبکه ، باعث تامین امنیتی بیشتر بشوند .

مسیریابها می توانند شبکه ها را به یک مکان منفرد یا مجموعه ای از ساختارها متصل کرده و سبب تامین رابطهایی برای اتصال LAN ها به WAN بشوند – درست مثل ارتباط شعبه های اداری به یکدیگر یا به اینترنت .

در بخش بعدی به توضیح جزئیات بیشتری در مورد خدمات WAN – که توسط شرکتهای ارتباط از راه دور و به منظور ارتباط شبکه های متفرق به لحاظ جغرافیایی ایجاد شده است – خواهیم پرداخت .

چند نمونه از مسیریابها عبارتند از :

ـ سریهای Cisco ۷۰۰ ،

ـ سریهای Cisco ۸۰۰ ،

ـ سریهای Cisco ۱۰۰۰ ،

ـ سریهای Cisco۱۶۰۰

ـ Cisco ۱۷۲۰ Access Router ،

ـ سریهای Cisco ۲۵۰۰ ،

ـ سریهای Cisco ۲۶۰۰ ،

ـ سریهای Cisco ۳۶۰۰ ،

ـ سریهای Cisco ۴۰۰۰ .

راه حلهای شبکه ای :

شبکه ذاتاً یک تکنولوژی فراگیر می باشد و شما می توانید از آن در کارهای خود به طرق مختلفی بهره بگیرید . در زبان شبکه ، به این راههای مختلف به کارگیری ، “ Solution “ یا “ راه حل “ گفته می شود .

را ه حلهای ارتباط پذیری :

این درست همان جایی است که شبکه بندی می تواند سریعترین و بیشترین مزیت را داشته باشد ، چرا که شما می توانید به سادگی و از طریق اتصال بخشها و پروسه های مختلف از طریق یک اتصال الکترونیکی ، میزان کار در سازمان را افزایش داده و به این ترتیب کاربران می توانند به سرعت از مزایای ارتباط آسانتر و دستیابی آسانتر به اطلاعات مهم برخوردار شوند . این نوع شبکه بندی هزینه اجرایی کمی در بردارد و حتی می توان ملزومات مورد نیاز جهت توسعه را از قبل پیش بینی نمود . راه حلهای LAN با عملکرد بالا :

این ، دومین مرحله جهت گسترش شبکه می باشد . مهمترین چیز در این روش ، سرعت حرکت در بین شبکه ها – که با افزایش به کارگیری از شبکه کاهش می یابد – و حجم داده ها – برروی پهنای باند – می باشد . لذا در این مرحله از سوئیچها و مسیریابهایی با عملکرد بالا جهت تامین ظرفیت مورد نیاز استفاده می شود .

Telecommuting (ارتباط از راه دور):

این دست از خدمات ، سبب کم کردن فاصله کامپیوترها با کاربران می شود . اگر گروه شما مرتبا ً از کامپیوترها استفاده می کنند ، نیازی نیست که آنها را به دردسر انداخته و مدام آنــها را به اداره ای مایلها دورتر بکشانید . مسلماً استفاده از شبکه گسترده (WAN ) ارتباط از راه دور – اگر نگوئیم بیشتر – حداقل به اندازه استفاده از شبکه های محلی ( LAN ) کارآمد و قابل بهره برداری است.

استفاده از ارتباط از راه دور ، الزاماً به معنای کار کاربران در خانه نمی باشد ، بلکه ممکن است به معنای ایجاد شبکه ای از ادارات محلی – و در نتیجه طی مسافت کوتاهتر – باشد . بدینوسیله کاربران می توانند ضمن استفاده از مزایای کار در محیط اجتماعی ، از شر مسافت دور نیز خلاص شوند .

محاسبه متحرک :

در صورتی که دارای نیروی فروش یا گروهی از مهندسین سیار می باشید ، می توانید در هر زمان که به اطلاعات یا کمک نیاز داشتید به شبکه وصل شوید . به عنوان مثال ، فروشنده می تواند اطلاعات مربوط به حساب مشتری را از پایگاه داده های فروش شرکت ، به دست آورد . دستیابی به این فن آوری باعث می شود تا ضمن دستیابی به زندگی راحت تر ، سرویس بهتری برای مشتریان فراهم شود . در ضمن شما می توانید از اینترنت یا اینترانت ( اینترنت شخصی شرکت خودتان ) جهت برخورداری از مزایای شبکه برای گروه و یا مشتریان خود استفاده کنید .

حال می توانید با استفاده از سوئچ یا هاب متصل به مسیریاب Cisco ۸۰۰ Series ، به کاربران اجازه بدهید تا از طریق ISDN ، دستیابی سریع و ایمنی به اینترنت داشته باشند ( شما می توانید در نقاط شهری با هزینه ای معقول به تماس شماره گیری دیجیتالی دست یابید ) .

ادارات کوچک یا ادارات خانگی :

در اینجا قسمت اعظم بحث ما بــه مسـئله ادارات کوچک / ادارات خـانگی یـا SOHO بــاز می گردد . این ادارات معمولاً متشکل از تعدادی کامپیوتر می باشند که یا به صورت نظیر به نظیر متصل شده اند و یا اینکه جهت ذخیره اسناد و به اشتراک گذاری پرینتر ، به یک File Server متصل شده اند . این شبکه نیازمند هاب و سوئیچ جهت ارتباط دستگاههای مختلف به یکدیگر می باشد . یک طراحی معمولی می تواند سبب ارتباط ایستگاههای کاری با یکدیگر و ارتباط آنها با File Server و پرینتر و یا دستگاه دستیابی به اینترنت ( برای استفاده از e mail ، پیمایش در وب و غیره …) گردد .

یک راه مفید جهت ارتباط پذیری LAN ، استفاده از میکروهاب Cisco ۱۵۰۰ Series ، که از قابلیت اتصال به ۸ دستگاه برخوردار است می باشد . در ضمن می توانید تعدادی از هابها را به دنبال هم ردیف کرده و در نتیجه آن را گسترش دهید .

یکی دیگر از راههای پیشرفته تر ، استفاده از سوئیچ – به جای هاب – می باشد ، چرا که سوئیچها ، پهنای باند مشخص ( و در نتیجه عملکرد مشخصی ) را برای هر کاربر درنظر می گیرند .

میکرو سوئیچ Cisco ۱۵۴۸ ۱۰/۱۰۰ دارای ۸ پورت می باشد و شما می توانید با دنبال هم ردیف کردن تعدادی از سوئیچها ، آن را گسترش دهید . برای نیل به این منظور ، سوئیچهای سری Catalyst ۱۹۰۰ پیشنهاد می گردند .

ادارات متوسط یا شعبات اداری :

یک اداره متوسط ، معمولاً دارای ۱۰ تا ۱۰۰ ایستگاه کاری و احتمالاً چندین File Server و پرینتر می باشد . جهت اتصال کلیه این دستگاهها و افزایش عملکرد پیشنهاد می کنیم از یک شبکه کلیددار استفاده کنید . سوئیچهای Cisco Catalyst ۱۹۰۰ ، ۲۹۰۰ یا ۳۵۰۰ اغلب حدود ۱۲ تا ۲۴ پورت برای هر دستگاه ارائه می دهند و حتی می توانید برحسب نیاز خود تعدادی از آنها را پشت سرهم ردیف کرده و تعداد آن را گسترش دهید . اگر شبکه شما دارای بیش از ۱۰ ایستگاه کاری باشد ، به شما پیشنهاد می کنیم تا سوئیچهای مرتبط به ایستگاههای کاری و پرینترها را از طریق Fast Ethernet ۱۰۰mbs به File Server ها وصل کنید ( اما در مورد کاربران شبکه ای همچون ایستگاههای کاری محصولات ویدئویی یا گرافیکی به شما پیشنهاد می شود تا از ۱۰۰۰mbs Gigabit Ethernet استفاده کنید.

در مورد ادارات کوچکتر ( با ۱۰ تا ۲۰ نفر ) می توانید از مسیریاب Cisco ۸۰۰ Series ISDN جهت تامین دستیابی اینترنت استفاده کنید . در شبکه های بزرگتر ، ممکن است به یک خط استیجاری اختصاص یافته جهت تامین سرعت دستیابی اینترنت با هزینه ثابت بالاتر و قابلیت میزبانی سرورهای وب یا اینترنت نیاز داشته باشید . جهت این منظور مسیریابهای Cisco ۱۰۰۰، ۲۵۰۰ ، ۲۶۰۰ را به شما پیشنهاد می کنیم . این سیستمها بسیار مناسب ادارات در اندازه متوسط می باشند . در مورد شعبات اداری نیازمند به ارتباط پذیری مستقیم به شبکه های شرکتی از طریق خطوط استیجاری استفاده از Cisco ۱۷۰۰ را پیشنهاد می نماییم .

در صورت استفاده از خطوط استیجاری و به خصوص زمانی که شرکت شما عهده دار میزبانی وب یا سرور اینترانت می باشد ، مسئله امنیت از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود . شما می توانید با استفاده از مسیریاب Cisco و دیوار آتش اختصاص یافته ای همچون Cisco Secure PIX Firewall نیاز خود را تامین سازید .

اینترنت :

اینترنت ، نهایت یک شبکه گسترده محسوب می شود . در حقیقت اینتـرنت شـبکه ای از شبکه های کامپیوتری می باشد که به هر کامپیوتر امکان دسـتیابی بـه هر شـبکه ای که مـورد نظرش می باشد را می دهد .

عامل مهم دیگر پیدایش اینترنت ، در افزایش سرعت انتقال داده ها در طول شبکه می باشد . لذا امروزه با پیدایش اینترنت ، شاهد انتقال سریع حجم گسترده ای از اطلاعات همچون موسیقی و ویدئو می باشیم و این سرعت تقریباً هر روز ، در حال گسترش است .

شاید به طور خلاصه بتوان گفت که اینترنت یعنی ارتباط سریع و آسان کامپیوترهای جهانی . ضمن آنکه ما هم اکنون شاهد پیدایش فرصتهای تجاری جدیدی هستیم که در پی پیدایش این توسعه انقلابی ایجاد شده اند ، و دلیل آن نیز بسیار روشن است ، چرا که اینترنت موجب شکسته شدن موانع فیزیکی بین میلیونها تن از مردم و سازمانها گردیده است .

کار تجارت برروی وب :

دستیابی به اینترنت توسط تامین کننده های خدمات اینترنتی یا ISP ها فراهم می گردد . در حقیقت ISP عهده دار فراهم ساختن سایت وب شما برروی اینترنت و در اختیاز گذاشتن account پست الکترونیکی می باشد .

البته خدمات تجاری متعدد دیگری نیز در دسترس می باشند که همه اینها به نوع ISP ای که شما استفاده می کنید ، بستگی دارد . e mail یکی از مهمترین منابع قدرتمندی است که امروزه توسط اینترنت در دسترس شما قرار گرفته است . هم اکنون شما می توانید فایلهای کامپیوتری را در ظرف چند دقیقه از یک گوشه دنیا به گوشه ای دیگر ارسال کرده و سبب ایجاد ارتباط بین ادارات مختلف بشوید .

از آنجا که دسترسی شما به اینترنت توسط شماره گیری با pop ( نقطه ای در داخل شبکه محلی ) صورت می گیرد ، لذا ارتباط شما با همکار یا مشتری راه دور شـما بـه صـورت مـحلی اداره می شود . در مجموع ، به سبب پیدایش فن آوری همگرایی ، امروزه شاهد برقراری صوت و داده ها بر روی شبکه های کامپیوتری می باشیم و این امر موجب پیدایش امکان تماسهای تلفنی از طریق اینترنت گردیده است . اما شاید بتوان گفت که مهمترین عامل بالقوه اینترنت ، در مفهوم تجارت الکترونیکی خلاصه می شود . چنانچه هم اکنون شاهد انتقال ایمن اطلاعات مالی همچون جزئیات کارتهای اعتباری ، انتقال سرمایه و خرید از طریق CD و وب می باشیم .

اتصال به wan و وب :

معمولاً از سه فن آوری جهت ارتباط با WAN و دستیابی به اینترنت استفاده می گردد . این سه عبارتند از : مودمهای آنالوگ –ISDN و خطوط استیجاری .

مودمهای آنالوگ :

مودم دستگاهی است که با تبدیل داده های کامپیوتری به امواج الکترونیکی ، سبب انتقال اطلاعات از طریق خطوط تلفنی می گردد . این فن آوری کم هزینه بوده و جهت انتقال فایلهای کوچک و E MAIL ها مناسب می باشد . معمولاً از مودمها جهت کاربران منفرد استفاده می شود و جهت اتصال چند ایستگاه کاری به اینترنت ، استفاده از مسیریاب را پیشنهاد می کنیم .

ISDN:

ISDN مخفف Integrated Services Digital Network می باشد . تفاوت اصلی بین تماسهای ISDN و مودم در آن است که ISDN به جای تبدیل داده ها به صورت امواج الکترونیکی ، داده ها را به همان صورت کد دیجیتالی ( رقمی ) منتقل می نماید . این امر سبب افزایش قابلیت دسترسی کارآمد تر به پهنای باند موجود و در نتیجه انتقال فایلهای بزرگتر با سرعت بیشتر می گردد . شما می توانید با استفاده از ISDN ، فیلمهای VHS را به صورت بلادرنگ و با سرعتی بالا منتقل نمائید .

خطوط استیجاری :

اگر اینترنت ، عهده دار بخش عظیمی از بازاریابی جهانی شما و ارتباطاتتان می باشد ، پیشنهاد می کنیم که هر چه سریعتر با ISP خودتان ، جهت دریافت یک خط اختصاصی تماس بگیرید . چرا که با برخورداری از این خصیصه ، دیگر قابلیت دسترسی شما به اینترنت یا سایت وبتان تحت تاثیر دیگر فعالیتهای لینکهای ISP قرار نخواهد گرفت . در ضمن شما می توانید از متصدیان شبکه تلفنی ، خطوطی را به منظور شکل دهی استخوانبندی WAN اجاره نمائید . یکی از مهمترین مزایای استفاده از خطوط استیجاری ( اختصاصی ) در سهولت دستیابی ، افزایش دستیابی و هزینه ماهیانه ثابت می باشد .

اصطلاحات :

Packet

در شبکه های پیام رسانی ، واحد انتقال با اندازه ثابت که شامل ارقام دودویی بوده و شامل داده و تیترهایی متشکل از شماره شناسایی ، آدرسهای مبدا و مقصد و گاهی داده های کنترل خطاست .

Bandwidth

قابلیت انتقال داده در یک سیستم ارتباطی دیجیتال .

Socket

قسمت ظرف یک رابط که دوشاخه را دریافت می کند .

Peer to –Peer Architecture

شبکه ای از دو یا چند کامپیوتر که از یک برنامه یا نوعی از برنامه استفاده می کند تا با آن ارتباط برقرار کرده و داده ها را به اشتراک بگذارد . هر کامپیوتر یا معماری نظیر به نظیر ، برحسب مسئولیتها دسته بندی می شود و هر کدام به عنوان سرویس دهنده دیگری در شبکه عمل می کنند . به سرویس دهنده فایل تقدمی نیاز نیست . با وجود این ، عملکرد شبکه ، معـمولاً به خوبی سرویس دهنده / سرویس گیرنده نیست ، زیرا تحت باردهی سنگین قرار دارد .

Twisted Pair Cable

کابلی که در آن دو رشته سیم دارای پوشش به هم تابیده شده اند . از این کابلها برای کاهش تداخل سیگنال منابع قوی رادیویی استفاده می شود . یکی از این سیمها به سیگنال حساس بوده و دیگری به زمین متصل است .

UTP

علامت اختصاری unschielded twisted pair . کابلی با یک یا چند جفت سیم به هم تابیده شده که هیچ پوشش اضافی ندارد . UTP بسیار انعطاف پذیر بوده و فضای کمتری را نسبت به کابل جفتی به هم تابیده شده پوشش دار( STP ) اشغال می کند اما پهنای باند کمتری دارد .

Coaxial Cable

یک کابل دوسیمی متشکل از یک سـیم مرکزی که داخــل یک روکــش استوانه ای زمــینی قرار می گیرد . این روکش ، به طور معمول سیمهای بافــته شــده ای هستنــد که نسبت به سیم مرکزی عایق بندی شده اند . این روکش مانع تاثیر اجزای اطراف روی سیگنالهای انتقال یافته درون سیم مرکزی شده و نیز مانع تاثیر اختلالات پتانسیلی روی سیگنال عبوری در سیم مرکزی می شود .

Fiber Optic

فن آوری انتقال پرتوهای نوری در طول فیبرهای نوری . یک پرتو نور ، مانند پرتو لیزری ، می تواند تلفیق شود تا اطلاعات را حمل کند . از آنجا که نور در تشعشع مغناطیسی دارای فرکانس بالاتری نسبت به سایر انواع تشعشعات مانند امواج رادیویی است ، یک کانال فیبر نوری می تواند اطلاعات بیشتری را نسبت به ابزارهای مخابراتی دیگر حمل کند . فیبرهای نوری ، رشته های باریکی از شیشه یا سایر مواد شفاف هستند که دهها یا صدها رشته از آنها می توانند درون یک کابل قرار بگیرند . فیبرهای نوری اساساً در برابر تداخل های الکترو مغناطیسی ایمن هستند .

Apple talk

شبکه محلی ارزان ارائه شده توسط اپل که کامپیوترهای اپل و غیر اپل می توانند از آن برای به اشتراک گذاشتن و تبادل منابعی نظیر چاپگرها یا سرویس دهندگان فایل استفاده کنند . کامپیوترهای غیر اپل باید مجهز به سخت افزار Apple talk و نرم افزار مناسب باشد . ایــن شبکه از یک مجموعه لایه بندی شده از پروتکلهای مشابه با مدل ISO/OSI استفاده نموده و اطلاعات را به شکل بسته های اطلاعات به نام قابها منتقل می کند . Apple talk برای ارتباطات سایر شبکه های Apple talk از طریق دستگاههای معروف به پلها پشتیبانی می کند و نیز از طریق دستگاههایی معروف بــه دروازه ها از اتصال ها به شبکه های ناهمسان پشتیبانی می کند .

IP

علامت اختصاری Internet Protocol . پروتکلی در TCP /IP که بر تفکیک پیامها بـه بسته های اطلاعاتی ، مسیردهی بسته ها از فرستنده به شبکه و ایستگاه گیرنده ، شباهت بسته ها با پیامهای اصلی داده در مقصد نظارت می کند . IP به لایه شبکه در مدل ISO/OSI مربوط می شود .

IPX

علامت اختصاری Internet work Packet Exchange ، پروتکلی در Navell Netware که بر آدرس دهی و هدایت بسته های اطلاعاتی درون و بین شبکه های LAN نظارت می کند . بسته های IPX می توانند در بسته های Ethernet یا قابهای Token ring بسـته بنـدی شــونـد . IPX در سـطح ۳ و۴ ISO/OSI عـمـل می کـند . اما عدم عملکردهای این سطوح را انجام نمی دهد . به طور خاص IPX ، تضمین نمی کند که یک پیام کامل خواهد بود ( هیچ بسته ای از دست نرود ) ، SPX این تضمین را ارائه می دهد .

Tele Commute

کار در یک مکان ( معمولاً در منزل ) و برقراری ارتباط با اداره مرکزی در نقاط مختلف ، از طریق کامپیوتر شخصی مجهز به مودم و نرم افزار ارتباطی .

Mobile Computing

فرآیند استفاده از کامپیوتر در سفر . محاسبه متحرک معمولاً نیازمند یک کامپیوتر قابل حمل است که منبع تغذیه آن باتری است و نه یک کامپیوتر رومیزی .

ISDN :

Integrated Service Digital Network

شبکه ارتباطاتی دیجیتالی و جهانی که از سرویسهای تلفنی موجود نشات گرفته شد . هدف ISDN جایگزین کردن شبکه تلفنی امروزی که نیازمند تبدیلات دیجیتال به آنالوگ می باشد ، به تسهیلاتی که کاملاً به سوئیچینگ و انتقال دیجیتالی اختصاص دارند می باشد . این تسهیلات ، آنقدر پیشرفته هستند که بتوانند جایگزین اشکال گوناگون داده آنالوگ شوند . ISDN در دو نوع کانال ارتباطی عمده تعبیه شده است : کانال B که داده را با نرخ ۶۴kbps و کانال D که اطلاعات کنترلی را با سسرعت ۱۶ یا ۱۴kbps حمل می کند . کامپیوترها و دستگاههای دیگر از طریق رابطهای استاندارد بـه ISDN متـصل می شوند .

LAN :

Local Area Network

تعدادی کامپیوتر و وسایل که در یک حوزه نسبتاً محدودی توسط خطوط ارتباطی به یکدیگر متصل می شوند و به این ترتیب ، هر دستگاه می تواند با دیگر دستـگاههای شبـکه ارتـبـاط برقرار کـند . شبکه های محلی معمولاً شامل کامپیوترهای کوچک و منابع به اشتراک گذاشته شده است که چاپگرهای لیزری و دیسکهای سخت بزرگ از آن جمله هستـند . دستگاهــهای شبـکه LAN را گره می نامند . گره ها توسط کابلهایی به هم متصل می شوند که پیغامها را منتقل می کنند .

WAN:

Wide Area Network

شبکه ای ارتباطی که نواحی مستقل جغرافیایی را به هم متصل می کند .

ISP :

Internet Service Provider

شرکتی که سرویسهای اتصال اینترنت به کاربران ، شرکتها و سازمانهای دیگر را فراهم می آورد . برخی ISP ها شرکتهای بزرگ ملی و بین المللی هستند که در بسیاری از مکانها دسترسی به اینترنت را ممکن می سازند ، در حالی که دیگران فقط به یک مکان یا منطقه خاص محدود هستند .

POP:

Point of Presence

نقطه ای که با آن حامل تلفن راه دور به تبادل تلفن محلی یا به یک کاربر خاص منتقل می شود .

Leased Line:

کانال ارتباطی که به طور دائمی دو یا چند مکان را به هم مرتبط می کند . خطوط اختصاصی ، معمولاً خطوط خصوصی یا استیجاری هستند نه عمومی . خطوط T۱ که توسط بیشتر سازمانها برای ارتباط با اینترنت استفاده می شوند ، نمونه ای از خطوط اختصاصی هستند .

BRI:

Basic Rate Interface

یک سرویس اشتراک دهی ISDN که از دو کانال B ( ۶۴KBPS ) و یک کانال D ( ۶۴KBPS ) برای انتقال سیگنالهای صدا ، ویدئو و داده استفاده می کند .

VPN :

Virtual Private Network

مجموعه ای از گره ها روی شبکه عمومی ، مانند اینترنت که با استفاده از تکنولوژی رمز نگاری با هم ارتباط برقرار می کنند ، طوری که پیغامهای آنها در برخورد با یکدیگر در امان ماند ، و اگر گره ها توسط خطوط اختصاصی با هم ارتباط داشته باشند ، برای کاربران غیر مجاز قابل درک است .

DSL:

Digital Signal Processor

یک مدار مجتمع طراحی شده برای پردازش بسیار سریع داده و استفاده شده در صوت ، ارتباطات ، پردازش تصویر و سایر کاربردهای کسب و کنترل داده .

question